Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Eloquii 2PC Faux Leather Ankle Tie Pants 16 Twist Mock Neck Top 18 Ginger NWT
$69.97 $55.98
Material: Faux l eather / Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Top: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Length: 27.5”
Pant: Waist: 39″(19.5×2) – Rise: 15.5” -Inseam: 30″ – Length: 43’’
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | 16-18 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Faux Leather |
| Rise | 15.5 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Stretch", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Chest Size | 47 in |
| Waist Size | 39 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Tan |
| Lining Material | Faux Leather |
| Material | ["Leather", "Faux Leather"] |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Pants", "Top"] |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Set |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | Trendy |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Eloquii |
Material: Faux l eather / Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched.
Top: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Length: 27.5”
Pant: Waist: 39″(19.5×2) – Rise: 15.5” -Inseam: 30″ – Length: 43’’

































Reviews
There are no reviews yet.