Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EMILY Women 2PC Soft Yellow Polyester Lined Collarless Skirt Suit Size 14W
$46.97 $37.58
Suit & dress arefully lined
Skirt has some elastic on the waist – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit:42″(21×2) – Length: 23.5”
Dress: Waist:36”(18×2) – Hips:47 (23.5×2) – Length: 26.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 14W |
| Hips | 47 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Yellow |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Emily |
Suit & dress arefully lined
Skirt has some elastic on the waist – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit:42″(21×2) – Length: 23.5”
Dress: Waist:36”(18×2) – Hips:47 (23.5×2) – Length: 26.5”



















Reviews
There are no reviews yet.