Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Emily Women Polyester Spandex Pant Suit Size 8 Black Lined Collarless 2PC Slim
$59.97 $47.98
Suit is lined / Material &Lining: Polyester
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder:32″(16×2) – Pit to pit:39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length:24”
Pant: Waist:31″(15.5×2) – Rise: 11.5″ – Inseam:29.5″ – Length:39.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Polyester – Stretch |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Slim |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Emily |
Suit is lined / Material &Lining: Polyester
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder:32″(16×2) – Pit to pit:39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length:24”
Pant: Waist:31″(15.5×2) – Rise: 11.5″ – Inseam:29.5″ – Length:39.5’’























Reviews
There are no reviews yet.