Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EMR Women 2PC Abstract Print Polyester Lined Collarless Skirt Suit Size 10
$48.00 $38.40
Beautiful and elegant skirtsuit in excellent condition
Material & Lining: Polyester
Skirt has some elastic on the waist
Measurements are approximate
Jacket: Shoulder to shoulder:31″(15.5×2) – Armpit to Armpit:40″(20×2) -Shoulder to cuff: 24″ – Length :25″
Skirt: Waist:30″ (15×2) – Hips: 39” (19.5×2) – Length:29.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Size | 10 |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Size (Women's) | 10 |
| Lined | Yes |
| Chest Size | 40 in |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Material | Polyester |
| Pattern | Abstract |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Type | Suit Skirt |
| Features | Lined |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Color | Brown |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Size Type | Regular |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | EMR |
Beautiful and elegant skirtsuit in excellent condition
Material & Lining: Polyester
Skirt has some elastic on the waist
Measurements are approximate
Jacket: Shoulder to shoulder:31″(15.5×2) – Armpit to Armpit:40″(20×2) -Shoulder to cuff: 24″ – Length :25″
Skirt: Waist:30″ (15×2) – Hips: 39” (19.5×2) – Length:29.5″



















Reviews
There are no reviews yet.