Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EVAN PICONE 2PC Brown Beige Polyester Lined Single Breasted Pant Suit Size 14
$47.97 $38.38
Material & Lining:Polyester / Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 25.5”
Pant: Waist: 36″(18×2)– Rise: 13” -Inseam: 31″ – Length: 42.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown-Beige |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Material & Lining:Polyester / Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 25.5”
Pant: Waist: 36″(18×2)– Rise: 13” -Inseam: 31″ – Length: 42.5”























Reviews
There are no reviews yet.