Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Evan Picone Career Skirt Suit 4 Emerald Green Faux Pockets Peak Collar 2PC New
$78.00 $62.40
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets – Double slits at back
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2)- Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 22”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 23”- Interior Hem: 1.2″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 4 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Slits"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 35 in |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Evan Picone |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets – Double slits at back
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2)- Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 22”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 23”- Interior Hem: 1.2″





























Reviews
There are no reviews yet.