Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EVAN PICONE Light Gray Polyester Lined Peak Collar Career Blazer Suit Size 4
$28.97 $23.18
Material & Lining: Polyester / 2 faux pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:30’’(15×2)
Armpit to armpit: 36’’(18×2)
Shoulder to cuff: 23.5″
Length, from back ofcollar seam to hem: 23.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 36 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | ["Faux pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Handmade | No |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Evan Picone |
Material & Lining: Polyester / 2 faux pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:30’’(15×2)
Armpit to armpit: 36’’(18×2)
Shoulder to cuff: 23.5″
Length, from back ofcollar seam to hem: 23.5’’

















Reviews
There are no reviews yet.