Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EVAN PICONE Vintage Wool Skirt 6 Suit 8 Black Tuxedo Open Front Lined 2PC
$44.97 $35.98
Material: Wool – Lining:Polyester
Skirt has 2 side pockets – Suit has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 23”-Length: 31.5”
Skirt: Waist: 28″(14.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 20.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6-8 |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Woven |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Tuxedo |
| Features | ["Lined", "Pleated"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Wool |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Evan Picone |
Material: Wool – Lining:Polyester
Skirt has 2 side pockets – Suit has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 23”-Length: 31.5”
Skirt: Waist: 28″(14.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 20.5”























Reviews
There are no reviews yet.