Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EVAN PICONE Women 2PC Black Striped Polyester Rayon Pant Suit Size 10P
$48.00 $38.40
Beautiful and elegant Pant Suit in excellent condition
Material: Polyester – Rayon & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 23”-Length: 22.5”
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 28.5″ – Length: 39.5’’
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 10P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Rayon |
| Vintage | No |
| Rise | 12.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester – Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Business |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Beautiful and elegant Pant Suit in excellent condition
Material: Polyester – Rayon & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 23”-Length: 22.5”
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 28.5″ – Length: 39.5’’





















Reviews
There are no reviews yet.