Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
- You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart
EVAN PICONE Women 2PC Brown Polyester Lined Skirt Suit Size 8
$46.00 $36.80
Material & Lining:Polyester – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 40 In |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Material & Lining:Polyester – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 24”























Reviews
There are no reviews yet.