Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EVAN PICONE Women 2PC Mocha Polyester Lined Career Cocktail Skirt Suit Size 12
$47.97 $38.38
Material & Lining:Polyester – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 25”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Bangladesh |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Evan Picone |
Material & Lining:Polyester – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 25”























Reviews
There are no reviews yet.