Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EY SIGNATURE Women Skirt Suit Size 16W Navy Blue Polyester Lined Cocktail 2PC
$44.97 $35.98
Material and lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 47″(23.5×2) – Length: 26.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16W |
| Hips | 47 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 48 in |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Classic |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | EY Signature |
Material and lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 47″(23.5×2) – Length: 26.5”

























Reviews
There are no reviews yet.