Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Feraud Upper Cloth Virgin Wool Silk Blazer Size 12 Multicolor Bell Sleeves Lined
$78.97 $63.18
Material; Silk-Virgin wool – Mohair & Lining: Cupro
Blazer has lining – Blazer has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 25.5” – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Lining Material | Silk |
| Insulation Material | Wool |
| Outer Shell Material | Virgin wool-Silk |
| Chest | 40 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 12 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Fabric Type | Tweed |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Suit |
| Features | ["Collarless", "Lined", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Country/Region of Manufacture | Hungary |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Feraud |
Material; Silk-Virgin wool – Mohair & Lining: Cupro
Blazer has lining – Blazer has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 25.5” – Length: 23”



























Reviews
There are no reviews yet.