Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Gianni Bini Viscose Blend Pant Suit Size 4 Blue Black Denim Like Slim Fit 2Piece
$53.97 $43.18
Material: Spandex-Viscose-Polyester & Lining: Acetate
Suit and Pant have Lining – Pant has 2 back faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length: 26.5”
Pant: Waist: 29″(14.5×2) – Rise: 10.5” -Inseam: 30.5″ – Length: 40”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Denim like |
| Vintage | No |
| Rise | 10.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Colorblock |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-Blue |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Polyester-Viscose-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Gianni Bini |
Material: Spandex-Viscose-Polyester & Lining: Acetate
Suit and Pant have Lining – Pant has 2 back faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length: 26.5”
Pant: Waist: 29″(14.5×2) – Rise: 10.5” -Inseam: 30.5″ – Length: 40”



























Reviews
There are no reviews yet.