Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Giovanna Collection Polyester Blazer Set Size 10 Embellished Purple Lined Women
$42.97 $34.38
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 23”
Top: Pit to pit:38″(19×2) – Length: 17”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer Set |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Top"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer and Top |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | Animals |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Giovanna Collection |
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 23”
Top: Pit to pit:38″(19×2) – Length: 17”





















Reviews
There are no reviews yet.