Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Giovanna Signature Polyester Skirt Suit Scarf Size 18 Blue White Ruffle 2PC
$68.97 $55.18
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining –Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 27”
Skirt: Waist: 37″(18.5×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 35.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 18 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue-White |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Scarf"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with imperfections |
| Brand | Giovanna Signature |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining –Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 27”
Skirt: Waist: 37″(18.5×2) – Hips: 44″(22×2) – Length: 35.5”









































Reviews
There are no reviews yet.