Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
GMI Polyester Skirt Suit Size 10 Gold Beaded Lined Collarless Open Front 2PC
$54.97 $43.98
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 30”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 33”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Embroidered", "Beaded"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gold |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Special Occasion |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | GMI |
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 30”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 33”





























Reviews
There are no reviews yet.