Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
INC International Concepts Linen Rayon Pant 34×32 Suit Size M Red Double Vented
$65.97 $52.78
Materia: Linen – Rayon
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets-Pants has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 25.5”- Length: 26.5”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 12” -Inseam: 30″ – Length: 39.5” – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 1″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Indonesia |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | M |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 30 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | Double Vented |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Material | Linen-Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Skinny |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | INC International Concepts |
Materia: Linen – Rayon
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets-Pants has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 25.5”- Length: 26.5”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 12” -Inseam: 30″ – Length: 39.5” – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 1″



































Reviews
There are no reviews yet.