Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
J Ferrar Men Suit 38R Pants 34×30 Slim Light Gray Peak Lapel 2 Button 2PC
$68.97 $55.18
Material: Polyester -Rayon- Spandex & Lining: Polyester
Suit has pockets – Pant has 2 back and 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length: 29.5”
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 29.5″ -Length: 40’’ – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 38R |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Vintage | No |
| Rise | 12.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Light Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Slim |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | J. Ferrar |
Material: Polyester -Rayon- Spandex & Lining: Polyester
Suit has pockets – Pant has 2 back and 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length: 29.5”
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 29.5″ -Length: 40’’ – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 1.5″







































Reviews
There are no reviews yet.