Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JACKIE JON Purple Sequin Polyester Spandex Bodycon Evening Cocktail Dress SZ 6
$42.97 $34.38
Material: Polyester –Spandex& Lining: Polyester / Dress has Lining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 35″(17.5×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 57.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Closure | Zip |
| Neckline | Sweetheart |
| Occasion | ["Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Hips | 40 in |
| Color | Purple |
| Material | Polyester-Spandex |
| Accents | ["Sequin", "Stretch"] |
| Dress Length | Maxi |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Style | ["Bodycon", "Fit & Flared"] |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | ["Collarless", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jackie Jon |
Material: Polyester –Spandex& Lining: Polyester / Dress has Lining
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 35″(17.5×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 57.5”























Reviews
There are no reviews yet.