Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Dress Suit Size 10 Flecked Multicolor Collarless New
$73.97 $59.18
Dress suit – new with tags MSRP 200
Material &Lining: Polyester
Suit and Dress have Lining – Dress has 2 side pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2)-Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 20.5’’-Length: 20”
Dress: Pit to pit: 38″ (19×2) – Waist: 35″ (17.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Flecked |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | one hook and eye |
| Hip Size | 42 in |
| Theme | City |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | John Meyer |
Dress suit – new with tags MSRP 200
Material &Lining: Polyester
Suit and Dress have Lining – Dress has 2 side pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2)-Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 20.5’’-Length: 20”
Dress: Pit to pit: 38″ (19×2) – Waist: 35″ (17.5×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 39”





























Reviews
There are no reviews yet.