Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Metallic Skirt Suit Size 24W Lilac Collarless 2PC Scallop
$49.97 $39.98
Material & Lining: Polyester
Suit and skirt have Lining – Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 52″(26×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26”
Skirt: Waist: 44″(22×2) – Hips: 56″(28×2) – Length: 27”- Interior Hem: 1.3″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 24W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 24W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 52 in |
| Waist Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Polyester |
| Color | Lilac |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Material & Lining: Polyester
Suit and skirt have Lining – Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 52″(26×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26”
Skirt: Waist: 44″(22×2) – Hips: 56″(28×2) – Length: 27”- Interior Hem: 1.3″





























Reviews
There are no reviews yet.