Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Pant Suit Top 14 Beaded Navy Blue Twill Cocktail 2PC New
$74.97 $59.98
Material & Lining: Polyester
Suit has linings – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 24”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 14” -Inseam: 30.5″ –
Length: 43” – Leg Opening: 10.5″ – Interior Hem: 1.5″
Real items might be lighter than the pictures
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Fabric Type | Twill |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit Top |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants", "Top"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Elegant |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | John Meyer |
Material & Lining: Polyester
Suit has linings – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 24”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 14” -Inseam: 30.5″ –
Length: 43” – Leg Opening: 10.5″ – Interior Hem: 1.5″
Real items might be lighter than the pictures























Reviews
There are no reviews yet.