Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
- You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart
John Meyer Polyester Skirt Suit Size 10 Off White Striped Notch Collar 2PC New
$69.97 $55.98
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material & Lining:Polyester / Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 26”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 23.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 18 in |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ivory |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 41 in |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | John Meyer |
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material & Lining:Polyester / Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 26”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 23.5”





















Reviews
There are no reviews yet.