Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Purple Pinstriped Polyester Lined Notch Collar Belted Blazer Size 16W
$24.97 $19.98
S uit has pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:36’’(18×2)
Armpit to armpit: 46’’(23×2)
Shoulder to cuff: 23.5”
Length, from back ofcollar seam to hem: 29’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Pattern | Pinstriped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Size | 16W |
| Color | Purple |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | Belt |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Plus |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Suit |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | ["Inner Pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | John Meyer |
S uit has pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder:36’’(18×2)
Armpit to armpit: 46’’(23×2)
Shoulder to cuff: 23.5”
Length, from back ofcollar seam to hem: 29’’

















Reviews
There are no reviews yet.