Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Women Polyester Pant Suit Size 10 Silver Gray Lined Notch Collar 2PC
$54.97 $43.98
Beautiful and elegant Pant Suit in excellent condition
Material &Lining: Polyester
Pant and suit fully Lined – Suit has 2 faux pockets / Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) -Pit to pit: 40″(20×2) -Shoulder to cuff: 24”- Length: 25”
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 12” -Inseam: 30.5″ – Length: 41’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Metal |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | John Meyer |
Beautiful and elegant Pant Suit in excellent condition
Material &Lining: Polyester
Pant and suit fully Lined – Suit has 2 faux pockets / Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) -Pit to pit: 40″(20×2) -Shoulder to cuff: 24”- Length: 25”
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 12” -Inseam: 30.5″ – Length: 41’’

























Reviews
There are no reviews yet.