Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones New York Viscose Polyester Stretch Blazer Size 4 Black Tuxedo 1PC New
$44.97 $35.98
Material: Elastane-Viscose-Polyester & Lining: Polyester
Blazer has 3 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit:35″(17.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5” – Length: 24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Insulation Material | Polyester |
| Outer Shell Material | Polyester-Viscose-Spandex |
| Chest | 35 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 4 |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Faux pockets", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Jones New York |
Material: Elastane-Viscose-Polyester & Lining: Polyester
Blazer has 3 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit:35″(17.5×2) – Shoulder to cuff: 23.5” – Length: 24”























Reviews
There are no reviews yet.