Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
JONES NEW YORK Women 2PC Brown Polyester Rayon Spandex Flare Skirt Suit Size 8
$42.00 $33.60
Material: Spandex-Rayon-Polyester&Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 22”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined-Flare |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 29 in |
| Waist Size | 29 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Jones New York |
Material: Spandex-Rayon-Polyester&Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:23”- Length: 22”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 23”





















Reviews
There are no reviews yet.