Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones Studio Polyester Spandex Blazer 8 Burgundy Open Front Bell Sleeves New 1PC
$43.97 $35.18
Material: Elastane-Polyester & Lining: Polyester
Blazer has 2 pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 21.5” – Length: 32.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Bangladesh |
| Insulation Material | Polyester |
| Outer Shell Material | Polyester-Spandex |
| Chest | 40 in |
| Closure | None |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Accents | ["Collar", "Bell Sleeves"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Collarless", "Inner Pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Burgundy |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Jones Studio |
Material: Elastane-Polyester & Lining: Polyester
Blazer has 2 pockets
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 21.5” – Length: 32.5”



















Reviews
There are no reviews yet.