Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones Wear Polyester Skirt Suit 12 Red Twill Lined Notch Collar 2PC Timeless
$52.97 $42.38
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 24”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 43″(21.5×2) – Length: 27”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Twill |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | Polyester |
| Material | ["100% Polyester", "Polyester"] |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 43 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jones Wear |
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 24”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 43″(21.5×2) – Length: 27”























Reviews
There are no reviews yet.