Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER 2PC Black Polyester Lined Stand Up Collar Zip Up Career Skirt Suit SZ 14
$52.97 $42.38
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 28”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Zipper"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | ["100% Polyester", "Polyester-Spandex"] |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Zipper |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 28”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 24.5”

























Reviews
There are no reviews yet.