Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER 2PC Gray White Polyester Mismatched Pant (Size 10) Suit (Size 14)
$57.00 $45.60
Beautiful and elegantPant Suit in excellent condition
Material: Polyester / Lining: Acetate
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 Frontpockets
Suit is a size 12 – Pant is a size 10
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff:24.5”-Length: 26”
Pant: Waist: 35″(17.5×2)– Rise: 13” -Inseam: 30″ – Length: 41’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Size | 10-14 |
| Waist Size | 35 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Department | Women |
| Style | Pant Suit |
| Size (Women's) | 10-14 |
| Fabric Type | Rayon |
| Chest Size | 46 in |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Material | Polyester |
| Pattern | Striped |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Type | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Color | Gray-White |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Leg Style | Straight |
| Inseam | 30 in |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Lining Material | Acetate |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Size Type | Regular |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Beautiful and elegantPant Suit in excellent condition
Material: Polyester / Lining: Acetate
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 Frontpockets
Suit is a size 12 – Pant is a size 10
Measurements are approximate
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff:24.5”-Length: 26”
Pant: Waist: 35″(17.5×2)– Rise: 13” -Inseam: 30″ – Length: 41’’

























Reviews
There are no reviews yet.