Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER ASL 2PC Black Striped Polyester Rayon Viscose Skirt Suit Size 2P
$36.00 $28.80
Material: Viscose Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(17×2) – Shoulder to cuff: 21.5”-Length: 22.5”
Skirt: Waist: 24″(12×2)- Hips: 36″(18×2) – Length: 25.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 2P |
| Hips | 36 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 24 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Viscose |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Kasper |
Material: Viscose Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(17×2) – Shoulder to cuff: 21.5”-Length: 22.5”
Skirt: Waist: 24″(12×2)- Hips: 36″(18×2) – Length: 25.5”

























Reviews
There are no reviews yet.