Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper ASL Acetate Skirt Suit Size 12 Pink Collarless Double Breasted Lined 2PC
$43.97 $35.18
Materiel: Acetate & Lining: Polyester
Suit & skirt arefully lined
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder:34 “(17×2) – Pit to pit:41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length:28”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 25.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Color | Pink |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Acetate |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Materiel: Acetate & Lining: Polyester
Suit & skirt arefully lined
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder:34 “(17×2) – Pit to pit:41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length:28”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 25.5”





















Reviews
There are no reviews yet.