Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper ASL Vtg Polyester Viscose Blend Skirt Suit Size 16 Green Short Sleeve 2PC
$46.97 $37.58
Material: Polyester-Viscose-Rayon & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has shoulder pads
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2)- Shoulder to cuff: 10”- Length: 25”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 45″(22.5×2) – Length: 26”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 16 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 34 in |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Viscose-Rayon |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 35 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Polyester-Viscose-Rayon & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has shoulder pads
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2)- Shoulder to cuff: 10”- Length: 25”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 45″(22.5×2) – Length: 26”- Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.