Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER ASL Wash Blue Beaded Polyester Lined Flare Short Sleeve Skirt Suit SZ 6
$43.97 $35.18
Material: Polyester& Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:9.5”- Length: 21”
Skirt: Waist: 26″(13×2)- Hips: 36″(18×2) – Length: 22.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Hips | 36 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 26 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Wash Blue |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Kasper ASL |
Material: Polyester& Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:9.5”- Length: 21”
Skirt: Waist: 26″(13×2)- Hips: 36″(18×2) – Length: 22.5”



























Reviews
There are no reviews yet.