Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Blazer Size 24W Orange Lined Open Front Collard Zip Pockets
$42.97 $34.38
Beautiful and elegantSuit in excellent condition
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining and 2 zipped pockets
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 53″(26.5×2) – Shoulder to cuff: 21”-Length: 26”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 53 in |
| Closure | None |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 24W |
| Accents | Pockets |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Lined", "Zipped Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Orange |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Beautiful and elegantSuit in excellent condition
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining and 2 zipped pockets
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 53″(26.5×2) – Shoulder to cuff: 21”-Length: 26”



















Reviews
There are no reviews yet.