Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
- You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart
Kasper Polyester Rayon Skirt Suit 10P Red Shawl Collar Single Breasted Lined 2PC
$48.97 $39.18
Material: Polyester-Rayon & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit:38″(19×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length: 22”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 23”- Interior Hem: 1.5″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 31 in |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester-Rayon |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 41 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Polyester-Rayon & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit:38″(19×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length: 22”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 23”- Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.