Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Skirt Suit Size 8P Red Lined Open Front Cocktail Career 2PC
$48.97 $39.18
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 23”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 8P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Hip Size | 39 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 23”- Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.