Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Stretch Skirt Size 6 Suit Size 8 Blue Multi Stand Up Collar 2PC
$47.97 $38.38
Material &Lining: Polyester
Suit & skirt are fully lined-Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit (Size 8): Shoulder to shoulder:32 “(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 23″-Length: 21.5”
Skirt (Size 6):Waist: 30″(15×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 27”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Christening", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 6 |
| Hips | 38 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lightweight", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Geometric |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green-Blue-White-Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester -Elastane |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | one hook and eye |
| Theme | Colorful |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material &Lining: Polyester
Suit & skirt are fully lined-Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit (Size 8): Shoulder to shoulder:32 “(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 23″-Length: 21.5”
Skirt (Size 6):Waist: 30″(15×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 27”



















Reviews
There are no reviews yet.