Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Stretch Dress Suit 18W Multi Open Front 2PC Crepe Iconic Everlasting 2PC
$63.97 $51.18
Material: Spandex-Polyester & Lining:
Polyester / Suit and Dress have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 20”- Length: 27”
Dress: Pit to pit: 49″(24.5×2) – Waist: 45″(22.5×2) – Hips: 57″(26.5×2) – Length: 42.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 18W |
| Hips | 57 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Crepe |
| Size (Women's) | 18W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Multicolor |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 49 in |
| Color | Pink-White-Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Material | Polyester-Spandex |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Spandex-Polyester & Lining:
Polyester / Suit and Dress have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 20”- Length: 27”
Dress: Pit to pit: 49″(24.5×2) – Waist: 45″(22.5×2) – Hips: 57″(26.5×2) – Length: 42.5”

























Reviews
There are no reviews yet.