Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Tweed Skirt 8 Suit M Twilight Blue Multi Open Front Collarless 2PC New
$74.97 $59.98
Material: Metallic-Polyester & Lining: Polyester
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 20”- Length: 23”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 22.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Christening", "Travel", "Workwear"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 8-M |
| Hips | 39 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Tweed |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Kasper |
Material: Metallic-Polyester & Lining: Polyester
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 20”- Length: 23”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 22.5”





























Reviews
There are no reviews yet.