Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Vintage Women 2PC Pickle Rayon Lined Collarless Skirt Suit Size 12P
$44.00 $35.20
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material: Rayon & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 3 front pockets – Skirt has 2 side pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 22”-Length:27”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 23”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12P |
| Jacket Sleeve Button Style | Two-Button |
| Fabric Type | Linen |
| Size (Women's) | 12P |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated |
| Material | Rayon |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 42 in |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material: Rayon & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 3 front pockets – Skirt has 2 side pockets
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 22”-Length:27”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 23”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 24.5”





















Reviews
There are no reviews yet.