Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women 2PC Brown Tweed Lined Stand Up Collar Skirt Suit Size 14P
$47.97 $38.38
Material: Wool-Viscose-Polyester-Polyamide-Polyester-Rayon-Acrylic
Lining: Polyester / Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length:26”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 24”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Tweed |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Hip Size | 43 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Wool-Viscose-Polyester-Polyamide-Polyester-Rayon-Acrylic
Lining: Polyester / Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length:26”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 24”

























Reviews
There are no reviews yet.