Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women 2PC Dark Green Polyester Rayon Stretch Lined Pant Suit Size 8P
$47.00 $37.60
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 23”-Length: 23”
Pant: Waist: 31″(15.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 27.5″ – Length: 38”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 8P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 27 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Elegant |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Spandex-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 23”-Length: 23”
Pant: Waist: 31″(15.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 27.5″ – Length: 38”























Reviews
There are no reviews yet.