Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Women Polyester Dress Suit 14 Green Lined Open Front 3/4 Sleeves 2PC
$44.97 $35.98
Material & Lining:Polyester / Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 19”- Length: 22”
Dress: Pit to pit:42″ (21×2) – Waist: 38″ (19×2) – Hips: 45″(22.5×2) – Length: 40.5”
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Hips | 45 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 38 in |
| Color | Green |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material & Lining:Polyester / Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 19”- Length: 22”
Dress: Pit to pit:42″ (21×2) – Waist: 38″ (19×2) – Hips: 45″(22.5×2) – Length: 40.5”































Reviews
There are no reviews yet.