Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Women Polyester Skirt XL Suit 16 Pink Multi Gothic Metallic Flare 2PC
$69.97 $55.98
Material & Lining: Polyester – Spandex
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 19”- Length: 23”
Skirt: Waist: 38″(19×2)-Length: 36”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16-XL |
| Hips | 47 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 16-XL |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink-Multi |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Gothic", "Gypsy"] |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Kasper |
Material & Lining: Polyester – Spandex
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 19”- Length: 23”
Skirt: Waist: 38″(19×2)-Length: 36”































Reviews
There are no reviews yet.