Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LARRY LEVINE 2PC Blue Pinstriped Polyester Rayon Wool Career Pant Suit Size 16
$53.97 $43.18
Material: Spandex-Wool-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets– Pant has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 22.5”
Pant: Waist: 39″(19.5×2)– Rise: 14” -Inseam: 30″ – Length: 42”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Pinstripe |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 39 in |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex-Wool |
| Front Type | Straight Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Larry Levine |
Material: Spandex-Wool-Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets– Pant has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 22.5”
Pant: Waist: 39″(19.5×2)– Rise: 14” -Inseam: 30″ – Length: 42”



























Reviews
There are no reviews yet.