Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
LARRY LEVINE 2PC Gray Striped Polyester Rayon Spandex Career Pant Suit Size 8
$47.97 $38.38
Material: Rayon-Polyester -Spandex & Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets – Pant has loops forbelt and 2 side pockets-2 fake back pockets
Measurements are approximate /taken with thegarment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) -Shoulder to cuff: 24.5”- Length:27”
Pant: Waist: 31″(15.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 30.5″ -Length: 41”-Leg opening: 10.5″-interior hem: 0.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Loop for belt", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Signature By Larry Levine |
Material: Rayon-Polyester -Spandex & Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets – Pant has loops forbelt and 2 side pockets-2 fake back pockets
Measurements are approximate /taken with thegarment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) -Shoulder to cuff: 24.5”- Length:27”
Pant: Waist: 31″(15.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 30.5″ -Length: 41”-Leg opening: 10.5″-interior hem: 0.5″



























Reviews
There are no reviews yet.