Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Larry Levine Polyester Rayon Spandex Pant Suit 14 Red Belted Wide Leg 2PC New
$74.97 $59.98
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit has lining
Measurements are approximate/garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 25”
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 14” -Inseam: 33″ – Length: 44”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Rayon |
| Vintage | No |
| Rise | 12 In |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Belted|Lined |
| Season | Fall|Spring|Summer |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | Jacket|Pants |
| Jacket Vent Style | Single-Vented |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | City|Classic |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Larry Levine |
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit has lining
Measurements are approximate/garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 25”
Pant: Waist: 33″(16.5×2) – Rise: 14” -Inseam: 33″ – Length: 44”























Reviews
There are no reviews yet.